Explore Montessori, 1, and more!

...druhé použití šablony dle knihy...

...druhé použití šablony dle knihy...

D is for dinosaur. An engaging activity working with the lowercase letters of the alphabet. $

Alphabet Book - Lowercase

D is for dinosaur. An engaging activity working with the lowercase letters of the alphabet and a memory hint

Bildergebnis für raumgestaltung kindergarten ideen

Could use this as a way of refocusing a child.get the child to hunt around the nursery to find items that fit their board (rather than providing all the pieces for them to just put in place)

21 awesome classroom reading corner ideas

21 Awesomely Creative Reading Spaces For The Classroom

21 awesome classroom reading corner ideas i know this seems like the most cliche thing, but one of my favorite things in elementary school was having a cool place to sit and read. i think this is a great way to encourage students to read!

This newspaper polar bear craft is perfect for a winter kids craft, preschool craft, newspaper craft and arctic animal crafts for kids.

Newspaper Polar Bear Craft

This newspaper polar bear craft is perfect for a winter kids craft, preschool craft, newspaper craft and arctic animal crafts for kids. - Crafts Are Fun

A Place Called Kindergarten: beginning sounds match up

beginning sounds match up

HRA NA TICHO  Naše nové terno, které od září denně hrajeme. Děti  strašně baví a já tuto miniaktivitu používám ke zklidnění třeba před náročnější hodinou, když potřebuji zajistit soustředění dětí.   Zapnu stopky a všichni se snažíme o absolutní ticho. I zavrzání židlí hru ukončuje.

HRA NA TICHO Naše nové terno, které od září denně hrajeme. Děti strašně baví a já tuto miniaktivitu používám ke zklidnění třeba před náročnější hodinou, když potřebuji zajistit soustředění dětí. Zapnu stopky a všichni se snažíme o absolutní ticho. I zavrzání židlí hru ukončuje.

Pinterest
Search